מהן מערכות קירור C02?

מערכות קירור CO2 הן גל העתיד לקירור תעשייתי. המערכות מבוססות על פחמן דו חמצני, והן מציעות פתרון טוב בהרבה ממערכות עצמאיות של אמוניה, מכיוון שהן לא מייצרות פסולת רעילה כלל. כלומר, מערכות קירור CO2 מציעות לצרכים ובעלי מפעלים פתרון מעולה לקירור ללא זיהום סביבתי.

איך פחמן דו חמצני משמש לקירור?

הפחמן הדו חמצני מאופיין ביכולת להגיע לצמיגות מאוד נמוכה, והוא לא משתנה מהר יחסית בתנאי לחץ. עקב משבר האקלים, חלו שינויים בהיתרים התעשייתיים. ביניהם, שינויים בחוקיותם של מערכות קירור שונות. בעקבות זאת, רבים פנו לפתרונות קירור תעשייתיים ידידותיים לסביבה, כמו מערכות קירור מבוססות פחמימנים ופחמן דו- חמצני.

הפתרון הבולט מכולם הינו הפחמן הדו חמצני. לפחמן הדו-חמצני ישנם שימושים רבים בימינו בתחום התעשייתי, הן בעולם הקירור והן בעולם החימום. חקיקת חוקים לשמירה על איכות הסביבה היו נקודת ההתחלה של 'השתלטות' הפחמן הדו חמצני על רוב השוק.

יתרונות מערכת הקירור CO2 על בסיס קרר R744 (טרנסקריטיקאל)

ראשית , תכנון מערכות האלו הוא שונה מהתכנון של מערכות רגילות על בסיס הפריאונים ,המוניה וקררים אחרים. לצורך התכנון של מערכת הקירור על הבסיס CO2 (טרנסקריטיקאל ) יש לקחת בחשבון את הטמפ' הקיצוניות במקום הצבת המערכת (מדינה/איזור בעולם) – דבר זה דרוש לצורך תכנון גז קולר בלבד , זאת אומרת , אם עושים את התכנון באזורים בהם יותר חם אז גז הקולר צריך להיות יותר גדול בשטח מעבר חום כדי שהמערכת תעבוד בטמפ' גבוהות . 
שנית ,לצורך השוואת מערכות על בסיס קרר R-744 (CO2) מערכות טרנסקריטיות , לבין מערכות העובדות על קררים אחרים – פריונים , המוניה כו' , יש לקחת בחשבון את הטמפ' המוצעת למקום בו תעבוד המערכת , מכיוון , שמקדם היעילות של המערכות על בסיס CO2 טרנסקריוטיות – כל הזמן משתנה , לעומת קררים אחרים, מקדם יעילות (COP) קבוע . לדוגמא , הטמפ' הממוצעת במדינת ישראל באיזור תל אביב 20,9 שניתן לראות באיור המצורף מטה  (המידע נלקח מהמכון המטאורולוגי במדינת ישראל )
זאת אומרת מקדם היעילות של מערכת טרנסקריטיקאל (CO2) באיזור הזה להספק של 650KW תפוקת הקירור הוא 3.11 , לעומת, מקדם היעילות מערכת על בסיס קרר R-507 בהספק של 650KW תפוקת הקירור שהוא 1.8.
דבר נוסף, המערכות על בסיס CO2 טרנסקריטיות , נמצאות בדיאגרמת מולייר מעל "הפעמון" זאת אומרת , אם עליית הטמפ' הסביבתית , מעבר לטמפרטורת התכנון , המערכת ממשיכה לפעול ולעבוד כרגיל , רק יש ירידה במקדם יעילות , לעומת מערכות המבוססות על קררים אחרים פריונים , המונייה וכו' בזמן עליית הטמפורה החיצונית מעל טמפ' התכנון של עבודת המערכות התכנון , אז יש הפסקת פעולת המערכת (עליית לחץ גבוה והפסקת פעולת המדחס).
יתרון נוסף ,על המערכת על קררים אחרים , ניתן לקבל את המים החמים בטמפרטורות הרבה יותר גבוהות ביחס למערכות המבוססות על הפריונים , המוניה וכו' , מכיוון שטמפרטורת הדחיסה של הקרר R-744 (CO2 ) בהרבה יותר גבוה.  

היתרונות של מערכות קירור CO2

היתרונות הבולטים של המערכות כוללים הפחתה משמעותית בעלויות התחזוקה, התיקונים ועלויות ההפעלה השוטפת. בנוסף לכך, המערכות מתאימות לכל תחום, מהסיבה שהן ניתנות להתאמה והתקנה בקלות. 

זאת ועוד, התקנת מערכת קירור תעשייתית תסייע בהפחתת החשיפה לדליפות ולאמוניה.

יתרונות נוספים למערכת, ולא פחות חשובים הינם: המערכת ידידותית לסביבה, מפחיתה זיהומי אוויר ומאפשרת סביבה ירוקה יותר. והמערכות האלה בהחלט מספקים תמורה שווה לעלות שלהם, ולכן רוב העולם נסחף אחריהן ומעדיף אותן על כל מערכת אחרת.

המערכות של Nik Systems

מערכת קירור CO2 איכותית, היא כזאת המיוצרת באיכות גבוהה. חברת ניק מערכות הינה אחת מבין היבואנים היחידים של מערכות הקירור האלה לישראל היישר מגרמניה, נכון להיום. המערכות עומדות בתקנים אירופאים מחמירים, והן מגיעות אלינו לאחר שהן פותחו במפעלי ייצור מהטובים בעולם. 

חשוב לדעת כי חברות הייצור ביצעה מבחנים שונים אינספור פעמים, על מנת לוודא את פעולתן התקינה ללא רבב. 

מערכת ראשונה מותקנת כשנתיים בתפוקת קירור 75KW ל-(4+) ו-45KW ל-(18-)

מערכת שניה מותקנת כחודשיים בתפוקת קירור 144KW ל-(18-) ו-198KW ל-(4+) , מערכת המספקת מים חמים בטמפרטורה (75+) עם הספק חימום KW180

לסיכום

מערכות הקירור המבוססות על פחמן דו-חמצני הינם המערכות הנפוצות ביותר בשוק התעשייתי בישראל ובעולם. אנשים רבים מבינים את החשיבות של שמירה על איכות הסביבה, ללא התפשרות על ביצועים ותפוקה מושלמת. וכל זאת בנוסף ליתרונות רבים ומגוונים.

מחפשים מערכת קירור מבוססת פחמן דו-חמצני? הגעתם בדיוק למקום הנכון. חייגו עכשיו למספר 03-7707131 ונשמח לעמוד לשירותכם בהקדם האפשרי.

סגירת תפריט
ייעוץ בוואטסאפ
דילוג לתוכן